هفته بزرگداشت حکیم نظامی تاکیدی بر ایرانی بودن این شاعر پارسی است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمود شالویی در نخستین نشست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران برخی پلتفرم های مطرح کشور یکی از اهداف مهم ستاد بزرگداشت حکیم نظامی را معرفی این شاعر بزرگ ایرانی به جهان عنوان کرد و گفت: جلسات ستاد بزرگداشت حکیم نظامی بهانه ای شد تا در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین نشست این وزارتخانه با مدیران پلتفرم های مطرح کشورمان برگزار شود.

 مسئول ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در ادامه با تاکید براینکه حکیم نظامی متعلق به سرزمین بزرگ ایران بوده و فرهنگ کشورمان نیز از دیرباز در جهان شناخته شده است، هدف از برگزاری اینگونه نشست ها را ادامه همکاری های مشترک در حوزه فضای مجازی عنوان کرد و افزود: معرفی این شاعر بزرگ ایرانی و پارسی سرا در فضای مجازی بهانه ای برای برگزاری این نشست شد.

شالویی با بیان اینکه ۲۱ اسفند ماه در تقویم کشور به نام روز بزرگداشت حکیم نظامی به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: امسال برای تاکید بیشتر بر ایرانی بودن و پارسی سرا بودن این شاعر بزرگ، به جای اختصاص یک روز، به مدت یک هفته در قالب بزرگداشتی به معرفی این شاعر بزرگ پرداخته می شود.

وی خاطرنشان کرد: ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع به کار کرده است از این رو از تمامی صاحبان پلتفرم ها درخواست داریم در معرفی این شاعر پارسی سرا در بین مردم با ستاد بزرگداشت حکیم نظامی همکاری و همیاری داشته باشند.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت معرفی شاعران و مفاخر کشورمان به جهانیان از جمله حکیم نظامی که از پیام آوران زبان پارسی است، بر نقش فضای مجازی در معرفی این شاعر پارسی سرا، تاکید کرد.

شالویی با ذکر این نکته که فضای مجازی یکی از حوزه های نوین به شمار می آید که بهره گیری از فرصت های آن ضروری است، گفت: کمک و همراهی پلتفرم های کشورمان در معرفی حکیم نظامی می تواند کمک شایانی در ادامه این مسیر به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نماید.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی ادامه داد: معرفی داستان ها و حکایت های حکیم نظامی از جمله لیلی و مجنون، خسرو و شیرین و … در میان مردم بسیار با اهمیت است، زیرا این شاعر بزرگ طوری این داستان ها را با شور به نظم درآورده که معرفی وی هم از نظر ادب و زبان و هم اشاعه یک اندیشه سالم و قدسی، می تواند الگوی خوبی برای معرفی باشد.

وی با بیان اینکه پلتفرم های کشورمان با توجه به پوشش مردمی و تعداد مخاطبان مردمی که دارند می توانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در رسیدن به اهدافش در این زمینه کمک کنند، تاکید کرد: توجه به تولید محتوا در این زمینه بسیار مهم است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه حمایت های لازم را انجام می دهد.

 مسئول ستاد بزرگداشت حکیم نظامی اظهار داشت: مخاطبان ما در معرفی حکیم نظامی همه اقشار جامعه را در برمی گیرد از این رو درنظر داریم با تولید محتوای مناسب، این شاعر ایرانی و پارسی زبان را به مردم کشورمان و جهان معرفی کنیم.

شالویی در ادامه سخنان خود همچنین بر بهره گیری از همه ظرفیت ها و ایده های صاحبان پلتفرم ها در تولید محتوا برای معرفی حکیم نظامی تاکید کرد و گفت: بزرگداشت حکیم نظامی یک اقدام فرهنگی و به دور از هر گونه فضاسازی سیاسی انجام می شود از این رو همه تلاش ستاد بزرگداشت این شاعر بزرگ در معرفی وی به عنوان شاعری ایرانی و پارسی زبان است.

هفته بزرگداشت حکیم نظامی تاکیدی بر ایرانی بودن این شاعر پارسی است

در ابتدای این نشست، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: معرفی حکیم نظامی در فضای مجازی از طریق پلتفرم های مطرح کشورمان بهانه ای شد تا اولین نشست با برخی مدیران پلتفرم ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شود.

مهدی نورعلیشاهی تاکید کرد: در دنیای امروز حضور و بروز پلتفرم ها در تصمیم سازی های کلان دولت ها انکارناپذیر است و نمی توان از ظرفیت بالای آن ها در اطلاع رسانی چشم پوشید.

وی تصریح کرد: تعامل در این حوزه به آغازی نیاز دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت جدید برای این تعامل و همکاری با پلتفرم ها به مثابه یک رسانه اثرگذار تلاش می کند، زیرا در دنیای امروز پلتفرم ها نیز به گونه ای از رسانه ها تبدیل شده اند و به عنوان رسانه ای مستقل و اثربخش حرف های زیادی برای گفتن دارند. بنابراین لزوم حمایت و تعامل از سوی دستگاه های دولتی نیز ضروری است.

سرپرست روابط مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بر ضرورت حمایت مدیران پلتفرم ها در معرفی حکیم نظامی به عنوان شاعری ایرانی و پارسی تاکید کرد و گفت: بر این اساس خواستار تعامل و همکاری شما در معرفی هرچه با شکوه تر این شاعر بزرگ و دیگر مفاخر کشورمان در بستر فضای مجازی هستیم.

در ادامه این نشست معاون مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی گفت: انتشار محتوا در بستر فضای مجازی دارای اهمیت است و نباید از اهمیت آن غافل بود و تعامل با مدیران پلتفرم های مطرح کشور از این منظر حائز اهمیت است.

محمدصادق افراسیابی افزود: پلتفرم های مطرح کشور به لحاظ تعداد کاربران و همچنین محتوای آن ها دارای اهمیت است و این نشست از این جهت با هدف گفت و گو و تعامل های حداکثری این وزارتخانه با آن ها برگزار شده است.

وی ادامه داد: برگزاری بزرگداشت حکیم نظامی که در اسفند ماه سال جاری برگزار می شود، می تواند بستری برای همگرایی های ملی با پلتفرم های کشور شود.

در این نشست حاضران، نظرات و پیشنهادهای خود درباره چگونگی تعاملات دوجانبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پلتفرم های کشور و همچنین چگونگی معرفی حکیم نظامی در فضای مجازی را ارائه کردند.

نخستین نشست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مدیران برخی پلتفرم های مطرح کشورمان در دوره جدید، با حضور محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی و مهدی نورعلیشاهی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه و برخی مدیران مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی برگزار شد.

هفته بزرگداشت حکیم نظامی تاکیدی بر ایرانی بودن این شاعر پارسی است