خزعلی: حضور فعال بانوان در عرصه اهدای خون در گرو فرهنگسازی است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، انسیه خزعلی روز دوشنبه با شرکت در پویش «اهدای خون بانوی ایرانی» که به مناسبت هفته بزرگداشت مقام زن در سازمان انتقال خون برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن اظهار داشت: به مناسبت هفته زن، پویش زنان برای زنان در همه جنبه های مختلفی که جامعه نیاز دارد راه اندازی شده از جمله این نیازها، اهدای خون است.

وی یادآور شد: از آنجا که بسیاری از مصرف کنندگان و نیازمندان خون، زنان هستند پس چه بهتر که زنان به این عرصه ورود کنند و نشان دهند همانطور که در عرصه های مختلف از جمله دفاع مقدس توانمندی های خود را نشان داده اند در این مورد هم توان خود را برای کمک به زنان و همه جامعه بکار بندند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر درصد اهدای خون بانوان کم است، درباره چرایی استقبال اندک زنان از مشارکت در امر اهدای خون توضیح داد: فرهنگ سازی لازم در این مورد انجام نگرفته، یعنی اگر شرایط اهدای خون را برای زنان تشریح کنند و بدانند که مشکلی برای سلامتی آنها ایجاد نمی شود، به طور حتم همانطور که در زمان جنگ با درصد بالایی برای اهدای خون کمک می کردند به میدان خواهند آمد.

خزعلی تصریح کرد: پویش اهدای خون بانوان ایرانی به منظور فرهنگسازی اجرا می شود که امیدواریم زمینه ای باشد برای ترویج فرهنگ اهدای خون و کمک به نیازهای جامعه در بانوان که محور خانواده هستند و باعث نهادینه شدن و رواج این مساله شود.

وی در مورد اقدامات و تمهیدات دولت برای پررنگ شدن حضور بانوان در عرصه اهدای خون یادآور شد: تا کنون به صورت مساوی و به طور خاص برای بانوان کاری انجام نشده و تلاش می کنیم بتوانیم این کار را برای بانوان کلید بزنیم و حضور بیشتر آنان را در همه استان ها شاهد باشیم.  

خزعلی: حضور فعال بانوان در عرصه اهدای خون در گرو فرهنگسازی است

در تقویم رسمی کشور، ۲۰ جمادی الثانی که مصادف است با سالروز ولادت حضرت زهرا (س) به روز زن و هفته بزرگداشت مقام زن نامگذاری شده است.

هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر از شنبه دوم بهمن ماه تا روز جمعه هشتم بهمن ماه ادامه دارد که روزهای آن به ترتیب، شنبه، زن؛ نهضت علمی و فناوری – جهش تمدنی، یک شنبه، زن؛ سیره فاطمی – ایمان آگاهانه زیست مومنانه، دوشنبه، زن؛ فرهنگ و هنر – ‌ سبک زندگی ایرانی اسلامی، سه شنبه، زن؛ فرهنگ سازی ازدواج آسان و پایداری نسل صالح، چهارشنبه، زن؛ مدیریت، نشاط و نقش آفرینی در عدالت اجتماعی، پنجشنبه، زن؛ افتخارآفرینی – حماسه سازی و عزت ملی و روز جمعه، زن؛ خودباوری – نقش آفرینی در تولید و اقتصاد نامگذاری شده است.

خزعلی: حضور فعال بانوان در عرصه اهدای خون در گرو فرهنگسازی است