پیشنهاد تشکیل اتحادیه قاریان جمهوری اسلامی ایران

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ محسن بادپا از پیشکسوتان قرآنی کشورمان که پیشنهاد تشکیل اتحادیه (سندیکا) تلاوت گران قرآن مجید را به منظور پیگیری دغدغه‌هایی با محوریت تلاوت قرآن ارائه کرده است، در برنامه والعصر رادیو قرآن در خصوص جزئیات این خبر گفت: نیم قرن از آغاز تلاوت قرآن کریم مطابق با قواعد مستند تلاوت و عرف مقبول جهان اسلام در ایران زمین گذشت و در همین مدت کوتاه قاریان ما، که زبان مادری‌شان فارسی است، با مشق عشق و صرف باارزش‌ترین سال‌های زندگی، یعنی نوجوانی و جوانی، توانستند به مرتبت بالا و اول در بین‌الملل نائل شوند و با قاریان کشورهای عربی، که سابقه هزار ساله قرآن‌خوانی دارند، رقابت موفق و با تفوقی داشته باشند.

وی ادامه داد: البته با هزینه کردن فرصت‌های آینده‌ساز که مردم از آن برای ارتقای شغلی و مالی خویش سود می‌برند و نیز با تحمل محرومیت و مظلومیت ویژه، چنانکه در بلاد عربی و اسلامی ناز و نیاز قاریان را می‌خرند، در حالی که در ایران قاری باید ناز مردم را بخرد تا به تلاوت گوش فرا دهند، ولی ناز و نیاز مداح و واعظ را خوب می‌خرند و ارادت هم می‌ورزند. با برپایی جمهوری اسلامی، که قرآن اساس آن است، بدنه حکومت در عمل به قرآن و قاری، نیاز و تعهدی کمتر از مردم داشته است. حتی منش مشتاقانه رهبری نظام اسلامی به قرائت کلام‌الله مجید منش دولت‌ها را دگرگون و متوجه نساخت. اگر آن همه تأکید و مطالبه معظم‌له نبود، همت مسئولان در همین اندازه ناچیز هم برانگیخته نمی‌شد و اعتنایی به قاریان و قرآن نمی‌شد.

بادپا ادامه داد: حالا دیگر وقت آن است که ما تلاوت گران کلام‌الله دست به کار شویم. اینک به عنوان یک قاری از شما قاری گرانقدر استدعا دارم که برای تشکیل نقابت قراء ایران اسلامی (سندیکای تلاوت گران قرآن مجید) موافقت خود را اعلام فرمائید. ضمناً تا رسمیت یافتن این تشکل مستقل قراء، از همراهی و همدلی و هم‌زبانی دریغ نفرمایید که این مهم خواسته همیشگی شمایان است، زیرا روش‌های دیگر را آزموده‌اید و این نوع تشکل را مناسب دانسته‌اید و تجربه قاریان مصر را در تشکیل نقابت موفق دیده‌اید. اگر برای تأسیس نقابت (سندیکای) قراء جمهوری اسلامی ایران موافقت و دستور شما را داریم، اعلام بفرمائید.

پیشنهاد تشکیل اتحادیه قاریان جمهوری اسلامی ایران