ضرورت پایش میزان تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها

خبرگزاری ایسنا

حجت الاسلام مهدی فاطمی پور در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب، به آخرین وضعیت اجرا سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها اشاره و اظهار کرد: این یک سند ارزشمند است که با زحمت بسیار زیاد و در جلسات هم اندیشی و مباحثه جدی و طولانی مدت تهیه و تصویب شده و در نهایت این سند به دانشگاه ها ابلاغ شده است. بر این اساس فردی که در حوزه آموزش عالی مسئولیتی دارد اگر به رسالت خود واقف باشد نقش او در این سند کاملا مشخص می‌شود، یعنی رییس دانشگاه، معاون فرهنگی و وزیر علوم یا هر فرد دیگری که مسئولیت می‌گیرد باید تکالیفی که در سند اسلامی شدن دانشگاه ها بر عهده او گذاشته شده است را انجام دهد.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها خاطر نشان کرد: مسئولان آموزش عالی باید با مراجعه به سند اسلامی شدن دانشگاه ها در راستای آموزش عالی کشور گام بردارند تا بتوانیم به مفهموم دانشگاه متعالی اسلامی برسیم.

وی تاکید کرد: اینکه ما بگوییم چه میزان از اهداف سند اسلامی شدن دانشگاه ها محقق شده است، نیازمند پایش اساسی است و بخش های آموزش عالی باید به صورت مجزا این پایش را انجام دهند.

فاطمی پور در ادامه گفت: اهتمام برای اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه ها در بین مسئولان وجود دارد و وزارت علوم، دانشگاه آزاد، وزارت بهداشت و دانشگاه ها تلاش می کنند به سند توجه داشته و برنامه های خود را بر اساس موارد تاکید شده در سند اسلامی شدن دانشگاه ها انجام دهند.

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها یادآور شد: خوشبختانه مسئولان آموزش عالی و وزرای علوم و بهداشت به روسای دانشگاه ها و معاونین خود توصیه کردند در تهیه برنامه های خود به سند اسلامی شدن دانشگاه ها توجه کنند که این امر نکته ارزشمندی است.

وی تاکید کرد: در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیز تاکید کردم، شاید نیاز داشته باشیم در دستگاه آموزش عالی، هر بخشی برای خودش یک مرکز پایش میزان تحقق سند در نظر بگیرد و میزان تحقق را سالانه بررسی کرده و اعلام کند که آیا به اهداف سالانه سند نزدیک شده‌اند یا نه. اگر قرار باشد نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها این پایش را انجام بدهد، نیازمند تصویب آن در سند است تا افراد این موضوع را بپذیرند.

فاطمی پور گفت: ما در نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، گفتمان سازی، ایجاد شرایط تحقق و مطالبه سند اسلامی شدن دانشگاه ها را به عنوان دبیرخانه این سند وظیفه خودمان می دانیم اما اگر قرار باشد تغییر سازوکاری به صورت رسمی انجام شود باید در سند تصویب شود.

ضرورت پایش میزان تحقق سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها