بررسی گرفتگی رگ‌های خونی با دستگاه تصویربرداری لیزری/پایش آتش قبل از شعله‌ور شدن

خبرگزاری ایسنا

امیر اسداللهی از محققان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا گفت: سیستمی که ما طراحی کردیم، سیستم تصویربرداری اسپکل لیزری است که در کاربردهای بیولوژیکی، برای بررسی جریان خون استفاده می‌شود.

وی مهمترین کاربرد این سیستم را در اتاق عمل دانست و اظهار کرد: این دستگاه برای بررسی گرفتگی رگ‌ها از طریق بررسی حرکت گلبول‌های قرمز مورد استفاده قرار می‎گیرد.

اسداللهی، مطالعات بررسی بهبود زخم، سوختگی و بررسی شبکیه چشم را از دیگر کاربردهای بیولوژیکی سیستم تصویربرداری اسپکل لیزری نام برد و اضافه کرد: این سیستم علاوه بر کاربردهای بیولوژی دارای کاربردهایی در صنایع غذایی است که از جمله آن می‌توان به بررسی فاسد شدن میوه‌ها و غذاها اشاره کرد.

این محقق با اشاره به کاربردهای این سیستم در حوزه‌های صنعتی، توضیح داد: این سیستم همچنین برای تشخیص آتش سوزی قبل از آنکه شعله آتش زیاد شود، کاربرد دارد؛ به این معنا که این دستگاه می‌تواند تغییرات بسیار اندک را در محیط‌های بسیار بزرگ پایش کند.

اسداللهی به بیان نحوه مکانیزم عملکردی این سیستم پرداخت و خاطر نشان کرد: اساس کار این سیستم تصویربرداری، پراکندگی نور لیزر است، به این صورت که نور لیزر به نمونه تابانده می‌شود و پراکندگی نور را دریافت می‌کند و پس از آنالیز نور پراکنده شده و تصاویر گرفته شده، بر اساس داده‌هایی که ارائه می‌دهد، می‌توان فهمید که در چه نقاطی حرکت وجود دارد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در زمینه آتش سوزی، با حرکت مولکول‌های هوا می‌توان به وقوع آتش‌سوزی پی برد و برای بررسی گرفتگی عروق، این دستگاه با حرکت گلبول‌های قرمز خون، اطلاعاتی را به کاربر ارائه خواهد داد.

این دانشجوی دوره دکتری دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه از مکانیزم عملکردی این دستگاه می‌توان برای هر مکانی که بخواهیم حرکت آشکارسازی دهیم، استفاده کرد، یادآور شد: برای نمونه، قبل از وقوع آتش‌سوزی، از نقطه‌ای شروع به گرم کردن می‌شود و این گرم شدن باعث خواهد شد که مولکول‌های هوا با سرعت بیشتری حرکت کنند؛ از این رو پراکندگی نور در آن ناحیه تغییر خواهد کرد و ما از این طریق می‌توانیم قبل از آنکه آتش شعله‌ور شود، متوجه وقوع آتش‌سوزی شویم.

به گفته این محقق، از این سیستم حتی در محل انباشت زباله‌ها به منظور پایش آتش‌سوزی استفاه می‌شود.

این محقق با بیان اینکه این محصول در این شرکت دانش بنیان مراحل مطالعاتی و ساخت را طی کرده است، خاطر نشان کرد: این دستگاه برای کاربردهای زیستی و آزمایشگاهی تکمیل شده و گام بعدی ما این است که این دستگاه را برای کاربردهای اتاق عمل، آماده کنیم که این مطالعات در شرکت در دستور کار قرار دارد.

وی از تجاری‌سازی سیستم تصویربرداری اسپکل لیزری خبر داد و گفت: ما با حضور در نمایشگاه ایران‌ساخت موفق به فروش این دستگاه شدیم و پیش‌فاکتورهای آن نیز صادر شده است.

بررسی گرفتگی رگ‌های خونی با دستگاه تصویربرداری لیزری/پایش آتش قبل از شعله‌ور شدن