میرابیان: نباید جنایت سعودی‌ها در یمن پشت پول کثیف آنها پنهان شود

خبرگزاری فارس :

 

رضا میرابیان دیپلمات سابق کشورمان درگفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، راه اندازی جنگ علیه یمن توسط عربستان را در راستای خودکامگی و خودشیفتگی محمد بن سلمان تحلیل کرد و اظهار داشت: محمد بن سلمان این جنگ را راه انداخت زیرا می خواست رهبر جهان عرب شود. همین شیفتگی که در صدام وجود داشت، در محمد بن‌سلمان نیز وجود داشت.

وی با اشاره به اینکه حجم کشتار انجام شده ازسوی ائتلاف سعودی در 6 سال و 11 ماه گذشته بی سابقه و وحشتناک بوده است افزود: سعودی ها در این مدت با استفاده از پول های کثیف خود توانستند سرپوش‌هایی بر جنایت های انجام شده در یمن بگذارند اما، حجم کشتار به اندازه‌ای افزایش یافته است که مقامات سازمان ملل را ناچار به واکنش در مقابل این حجم از کشتار کرده است.

این دیپلمات سابق کشورمان ادامه داد: عربستان سعودی در سال های گذشته موفق به کنترل رسانه‌ها و جلوگیری از انتشار اخبار مربوط به جنایت هایی که در یمن مرتکب شده بود، گردید اما، بلافاصله حمله به ابوظبی و برخی مراکز نظامی خود را در رسانه ها بازتاب داد و اینگونه وانمود کرد که این یمن است که به عربستان حمله کرده و با این شیوه توانست از سازمان ملل به نفع خود بهره برداری کند.

میرابیان خاطرنشان کرد: آنچه که در سال های اخیر خصوصا در ماه ها و روزهای گذشته در یمن و در پی تشدید حملات هوایی به این کشور و کشتار افراد رخ داده است مصداق بارز جنایت جنگی است و باید این جنایت ها از سوی رسانه ها و افکار عمومی مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه آمریکا و فرانسه نیز در جنایت های رخ داده در جریان این جنگ طولانی با ائتلاف سعودی شریک هستند، به نقش جنگنده های رافائل فرانسوی در بمباران و کشتار اخیر مردم یمن اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی با خریداری این جنگنده ها که قدرت بالایی برای بمباران مواضع تعیین شده دارند، به شکل عمدی با هدف قراردادن زندان‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس و مراکز غیرنظامی می کوشد انصار الله را در یمن وادار به پذیرش صلح و مذاکره با خود کند.

با بیان اینکه نیروهای متجاوز سعودی دراین مدت تلاش کرده بودند با استفاده از نیروهای زمینی خود به تاسیسات و مراکز نفتی یمن دسترسی پیدا کنند، گفت: با وجود تلاش های زیاد ائتلاف متجاوز سعودی، نیروهای ائتلاف سعودی بر روی زمین به توفیقی دست پیدا نکرده‌اند و در ماه‌های اخیر شاهد شکست‌های پی در پی این نیروها بوده‌ایم.

این کارشناس مسایل غرب آسیا خاطرنشان کرد: با عقب نشینی نیروهای ائتلاف از برخی استان های یمن و پیشروی نیروهای ارتش یمن و انصارالله، عربستان از این موضوع احساس خطر کرده است و به این دلیل بر شدت حملات هوایی خود بر ضد مردم یمن و از بین بردن تاسیسات زیرساختی و حیاتی این کشور افزوده است.

این دیپلمات سابق کشورمان با تاکید بر اینکه انصار الله در یمن بارها تمایل خود را به مذاکره اعلام کرده است اما، انجام مذاکره زیر فشار قابل قبول نیست، اظهار داشت: انصار الله از ابتدای درگیری ها اعلام کرده بود که برای پایان دادن به جنگ حاضر به مذاکره و گفت و گو است. تاکنون 7 دور مذاکره نیز برگزار شده است اما ائتلاف سعودی با ادامه بمباران مناطق مسکونی و کشتار مردم یمن به ابزار مذاکره بی توجهی کرده و به این دلیل مذاکرات به نتیجه نرسیده است.

انتهای پیام /


میرابیان: نباید جنایت سعودی‌ها در یمن پشت پول کثیف آنها پنهان شود