مقامات آلمانی زیر تیغ تحقیقات درباره فساد مالی

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، دفتر دادستانی عمومی برلین تحقیقاتی را درباره تخلفاتی در مورد پرداخت پاداش های مالی مرتبط با ویروس کرونا به اعضای برجسته حزب سبز آغاز کرده است.

مجله آلمانی «اشپیگل» برای اولین بار روز گذشته درباره این تحقیقات گزارش داد و سخنگوی دادستان عمومی شهر برلین نیز این مسئله را تایید کرد.

رهبری حزب سبز در سال ۲۰۲۰ پرداخت مبالغی پاداش تا سقف هزار و ۵۰۰ یورو را به اعضای کمیته اجرایی و کارمندان مقر این حزب تصویب کرد که برای جبران خسارات کارمندان حزب سبز برای کار از خانه در طول همه‌گیری کرونا در نظر گرفته شده بود.

تحقیقات یادشده که از ۶ ژانویه امسال آغاز شده است، اعضای کمیته اجرایی فدرال حزب سبز را هدف قرار می دهد که شامل رهبران مشترک «آنالنا بائربوک» (وزیر خارجه آلمان) و «رابرت هابک» (وزیر اقتصاد) به همراه «مایکل کلنر»، «جمیلا شافر»، «ریکاردا لانگ» و «مارک اورباتش» می شود.

سخنگوی حزب سبز آلمان ضمن تایید این تحقیقات، در این باره گفت: اعضای هیئت مدیره و دفتر اصلی در حال همکاری کامل با دفتر دادستانی عمومی برای روشن شدن سریع و جامع حقایق هستند.

وی همچنین افزود که اعضای هیئت مدیره حزب سبز مبالغ پرداختی را پس داده اند.

این تحقیقات می تواند انتقاداتی را برضد دولت ائتلافی جدید تحت رهبری «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان برانگیزد. بائربوک در حال حاضر به عنوان وزیر خارجه و هابک به عنوان وزیر امور اقتصادی و اقدامات آب و هوایی و معاون صدراعظم در دولت جدید آلمان مشغول به فعالیت هستند.

بائربوک قبلا نیز به دلیل عدم ارائه گزارش هزاران یورو در پرداخت های ویژه مالیات های خود مورد انتقاد قرار گرفته بود.

در راستای قوانین حزب سبز که مانع از خدمت اعضایش در مناصب دولتی و رهبری حزبی می شود، بائربوک و هابک اواخر این ماه از رهبری حزب سبز استعفا خواهند داد.

مقامات آلمانی زیر تیغ تحقیقات درباره فساد مالی