امضای قرارداد اتصال شبکه‌های برق بین عراق و عربستان

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوانت، عربستان و عراق در روز سه‌شنبه یک یادداشت تفاهم برای اتصال شبکه‌های برق دو کشور امضا کردند.
این قرارداد از طریق یک ویدئو کنفرانس توسط عبدالعزیز بن‌سلمان، وزیر انرژی عربستان و عادل کریم، وزیر برق عراق و در حضور حمید القاضی، دبیرکل شورای وزیران عراق امضا شده‌است.
وزیر انرژی عربستان اظهار داشت این یادداشت تفاهم نتیجه مطالعات جامع و گسترده در مورد تمام فرصت‌های سرمایه‌گذاری جهت حمایت از شبکه‌های برق بین دو کشور بوده‌است.

تأکید عربستان برای افزایش روابط اقتصادی با عراق
آمادگی ایران برای تنظیم سند همکاری جامع در زمینه مبادلات تجاری با عراق

القاضی هم این قرارداد را نتیجه دیدارهای مکرر شورای همکاری عراق و عربستان جهت تقویت روابط اقتصادی و صنعتی بین دو کشور می‌داند.
وی گفت:«دولت عراق تمایل فراوانی به ایجاد این خطوط بهم‌پیوسته برق دارد تا برق را به مردم عراق برساند و کشور را تبدیل به گذرگاهی برای ارسال برق به سایر کشورها کند».
وزیر برق عراق با اشاره به این‌که اتصال شبکه‌های برق دو کشور بین یک‌سال و نیم تا 2 سال طول می‌کشد،  گفت این پروژه اولین مرحله برای ساخت یک سیستم کامل برق است و کمبود برق در عراق را از بین خواهد برد.
 هدف از این قرارداد تقسیم ذخایر برق و تبادل برق بین دو کشور در شرایط اضطراری و در صورت قطعی برق اعلام‌شده است.
عراق از زمان حمله آمریکا در 2003 با کمبود شدید برق مواجه است. تولید نیروگاه‌های برق عراق و واردات برق از ایران روی‌هم‌رفته به 20 هزار مگاوات می‌رسد، درحالی‌که تقاضای واقعی برق در این کشور بیش‌از 30 هزار مگاوات است.
72

امضای قرارداد اتصال شبکه‌های برق بین عراق و عربستان