میرزا کوچک جنگلی شهید روحانی شاخص گیلان است

خبرگزاری ایسنا

حجت‌الاسلام والمسلمین احسان‌الله محمدی در حاشیه نمایشگاه شهدای روحانی گیلان در مصلی قدس شهر مقدس قم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان گیلان شهدای روحانی بسیاری را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است، اظهار کرد: استان گیلان دارای ۱۶۲ شهید روحانی از دوران مشروطه تاکنون است؛ از این بین یک شهید طلبه هم وجود دارد که در حادثه تروریستی عتبات عالیات در کربلای معلی به شهادت رسید.

وی با اشاره به شهدای برجسته روحانی گیلان در دوران دفاع مقدس گقت: شهید آیت الله احسانبخش، نماینده سابق ولی فقیه در استان گیلان یکی از شهدای شاخص است که علاوه بر مجتهد بودن ارسال کمک های مردمی در قالب ۱۰۰۰ کامیون شامل اقلام خوراکی و سایر لوازم را به جبهه‌های حق علیه باطل مدیریت کرد.

به گفته مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس گیلان شهید روحانی شاخص در استان گیلان سردار جنگل، شهید میرزا کوچک جنگلی است.

حجت الاسلام محمدی تمثال شهدای طلبه و روحانی را از آثار ارائه شده در غرفه شهدای روحانی استان گیلان دانست و بیان کرد: نمودارهای آمار شهدای روحانی این استان که بر اساس مدارج تحصیلی حوزوی و کلاسیک این شهیدان و سال شهادت آنان تدوین شده یکی دیگر از محصولاتی می باشد که در این غرفه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به معرفی شهدای روحانی در استان گیلان برای جوانان تصریح کرد: در نمایشگاه «تعهد سرخ، از حجره تا سنگر» کتاب‌های مختلفی که تاکنون در مورد شهدای روحانی استان گیلان به چاپ رسیده نیز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته‌؛ به عنوان مثال کتاب «سال های مبارزه»، نوشته فریدون طیوری آبکنار که با موضوع زندگینامه اولین شهید روحانی، مبارز، جهادگر و معلم بندرانزلی حجت الاسلام مرتضی خدادادی می باشد، در این غرفه ارائه شده است.

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس گیلان با اشاره به چاپ و نشر لوح هایی با موضوع مجموعه مستندهای تولید شده درباره رشادت های روحانیون و طلاب شهید استان گیلان افزود: این لوح‌ها نیز در این غرفه عرضه می شوند.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه شهدای روحانی گیلان از درجه علمی بسیار خوبی برخوردار بودند، گفت: یک تن از شهدای روحانی استان گیلان دارای اجتهاد بوده و هشت نفر از آنان علاوه بر تحصیلات حوزوی دارای سوابق علمی دانشگاهی نیز بودند.

میرزا کوچک جنگلی شهید روحانی شاخص گیلان است