۸ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی می‌گذرد…

خبرگزاری ایسنا

حمیدرضا پیله‌ور، عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده آورده است: ۲۹ بهمن سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی بود. تعریف اقتصاد مقاومتی از ابتدا هم خوب مطرح نشد و مخالفین و موافقین بی‌عمل هم به آن دامن زدند اقتصادی که فقط به‌دنبال بستن مسیرهاست، که متأسفانه با اقتصاد ریاضتی و سختی در اقتصاد در ذهن عموم پذیرفته شد، در صورتی که اساساً این تعریف با نگاه مطرح‌کنندگان اقتصاد مقاومتی متفاوت بوده و هست.

اقتصاد مقاومتی در تعریف منظور اقتصادی است که در شرایط تحریم، دشواری و تهدید بتواند به اهداف خودش یعنی، رفاه اقتصادی، عدالت و پیشرفت دست یابد، تعریفی که در دنیا پذیرفته شده و اتفاقاً سال‌هاست که اجرایی می‌شود، این اقتصاد راه را برای تعامل نمی‌بندد، در عین حالی که به پشتوانه توان خودش در فضای برابر با سایر اقتصادها تعامل می‌کند، خروجی این اقتصاد قرار نیست سختی مضاعف برای مردم باشد، بنا دارد رفاه عمومی مردم را افزایش دهد، این اقتصاد مزیت‌های ذاتی خودش را لنگری برای دستیابی به مزیت‌های اکتسابی قرار می‌دهد، رکن پیشرفت در اقتصاد مقاومتی از ارکان قطعی است که در تعامل با اقتصاد دانش‌بنیان (بند دو سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی) می‌تواند کشوری مانند ایران را از کشوری با درآمد متوسط به کشوری پیشرفته با درآمد بالا حاصل از فرآیندهای نوآوری و فناوری تبدیل کند و برنامه جهش اقتصادی به دنبال آن است.

اقتصاد مقاوتی در سالگرد خودش مظلوم‌تر از هر زمانی شده آن هم به واسطه مخالفین و موافقین بی‌عمل خودش. موافقان کف میدان خودش را هم در معرض مواجهه با ۲ جریان غیرهمسو قرار داده که هر روز باید پاسخ بدهد که اقتصاد مقاومتی چیست و چه طور رفاه زندگی مردم را می‌توان ارتقا دهد.

سال‌هاست دولت‌ها، راز جهش اقتصادی را در استخراج منابع زیرزمینی و فروش آن را در تعامل با دنیا تعریف کرده‌اند، همان‌چیزی که ذهن اکثر هموطنان‌ را هم پر کرده است که مشکل با فروش نفت در رفع تحریم‌ها حل می‌شود، سال‌هاست تلاش کرده‌ایم که در مذاکرات رفع تحریم‌ها را هدف قرار دهیم، حال آنکه اگر تحریمی هم نبود همانطور که در دهه‌های قبل نداشتیم باز هم این اقتصاد مسیر نامطمئن حیف و میل منابع را در پیش داشت، نه ایجاد ارزش افزوده‌های پایدار که اقتصادی با این حجم از منابع زیر زمینی خدادادی (نفت، معادن و…) و منابع رو زمینی (نیروی انسانی کارآمد، طبیعت بکر و…) را به یکی از اقتصادهای قوی تبدیل کند. سال‌هاست تحریم‌‎کنندگان داخلی به ما تحریم‌کنندگان خارجی را نشان داده‌اند و تحریم‌کنندگان خارجی راه وابستگی را به ما نشان می‌دهند. امروز جهاد تبیین عرصه جدیدی در تبیین جبهه اقتصادی دارد، عرصه مهمی که نیروهای پر تلاش و متخصص می‌توانند آن را برای عمومی مردمان کشور عزیزمان باز کنند.

۸ سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی می‌گذرد…